Bilgi Merkezi

AMONYAK SİZİ SOĞUKTA YAKALAMASIN
 
Yiyecek ve içecek endüstrisinin hemen hemen her alanında  ortak olan tek şey soğuk hava deposudur. 
İster spiral olarak ani dondurma, ister hızlı  dondurucularda yada soğutucu bantlarda, bitmiş ürünler için sürekli soğuk depolama alanlarında, endüstri genelinde soğuk depolama üniteleri kullanılmaktadır. Bu, belirli bir gaz tehlikesinin onlarla birlikte geldiği anlamına gelir – amonyak (NH3) .
Amonyak, yiyecek ve içecek endüstrisinde bulunan ticari soğutma ekipmanlarındaki birincil soğutucudur. Amonyak, dondurucu veya soğuk depolama ünitesinin etrafındaki alanlarda sızabilir ve birikebilir ve ünitenin içinde tehlikeli seviyelerde bulunabilir.
Amonyak üç ana güvenlik sorunu sunabilir:
 
1. Belirli konsantrasyonlarda işçiler için sağlık riskleri
2. Belirli konsantrasyonlarda yangın veya patlama
3. Soğuk hava deposundaki ürünlerin kontaminasyonu

Yüksek konsantrasyonlarda amonyağa maruz kalırsanız, gözlerinizde, burnunuzda, boğazınızda ve solunum yolunuzda anında tahriş ve yanma fark edebilirsiniz. Yüksek konsantrasyonlarda amonyak solumanız, ağzınızda veya burnunuzda yanıklara, akciğer hasarına, körlüğe ve hatta ölüme neden olabilir. Sadece 300 PPM'lik bir konsantrasyona maruz kalmanın yaşam ve sağlık için anında tehlikeli olduğu ve 30 dakika içinde ölüme neden olabileceği kabul edilir.
Sızan amonyağın etkileri, işçilere sunduğu toksik tehlikelerin ötesine geçer. Yüksek konsantrasyonlarda amonyak, hacimce %15 veya 150.000 PPM'lik daha düşük bir patlama limiti ile son derece yanıcıdır. Bu konsantrasyonlara maruz kalmak insanlar için anında ölümcül olsa da, bilinmeyen alanlarda bu konsantrasyonlara biriken amonyak genel olarak daha büyük bir tehlike oluşturabilir. %15'in üzerindeki konsantrasyonlarda, amonyak bir tutuşma kaynağıyla birleştiğinde, felaket sonuçları olan bir patlama veya yangın meydana getirecektir. 
İster depodaki ürünü kirletiyor, isterse belirli bir birime girebilecek bir işçiyi tehdit ediyor olsun, amonyak tarafından sunulan tehlikeyi anlamanız ve buna göre izlemeniz güvenliğiniz için kritik öneme sahiptir. Bu, tam olarak hangi önlemleri almanız gerektiğini bilmeniz için amonyak ve yanıcı gazlar için uygun ölçüm aralığına sahip bir monitör kullanmak anlamına gelir . Kişisel amonyak monitörünüz menzilin üzerindeyken çalışmaya devam etmek için bir SCBA takmak, amonyak ortamdaki LEL'sine ulaşırsa sizi hiç güvende tutmayabilir. Aynı şekilde, gaz dedektörünüz yalnızca yanıcı bir gaz sensörü ile donatılmışsa, monitörde herhangi bir uyarı kaydetmeden tehlikeli düzeyde amonyak mevcut olabilir.
Bunun yerine, amonyak konsantrasyonları kişisel  veya sabit  gaz monitörünüzün  aralığını aşarsa, tüm sıcak işleri hemen durdurun, yanıcı gaz sensörlü bir çoklu gaz monitörü edinin ve amonyak konsantrasyonunun patlama sınırının çok altında ve bir seviyede olduğunu doğrulayın. güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmenizi sağlar. 
Amonyak tespiti için tercihiniz GasBadge® Pro gibi tek bir gaz monitörü veya Ventis® Pro5 gibi bir çoklu gaz monitörü olsun, seçtiğiniz ünitenin çalışma ortamınızda size uygun koruma sağlayacağından emin olun.
 
KAMER PİRSELİMOĞLU  | 3 ARALIK 2020